STANDART İŞ

Standart iş tanımları, aynı orkestrada olduğu gibi her enstrüman için ayrı ayrı hazırlanan nota kağıtlarına benzer. Bu tanımlarda; ne yapılacağı, nasıl yapılacağı, nerede yapılacağı, ne zaman yapılacağı ve hangi zaman dilimi içerisinde yapılması gerektiği ayrıntılı olarak belirtilir. Standart iş tanımlamasını Japonlar şöyle anlatmaktadır:

“Şirketler bir orkestra gibidir. Müşteri, orkestra şefi olarak müziğin temposunu tayin eder. (Takt-Time) Her yapılan iş bir enstrüman gibidir. Herkes neyi, ne zaman ve nasıl çalacağını bilir ve notasına uyarsa, sonunda ortaya herkesin çok beğeneceği, yüksek kaliteli ve güzel bir müzik çıkar”.

Standart işin 3 temel koşulu Takt Zamanı, Kesin İş Sırası ve Standart (WIP) Stok’tur. Proseslerdeki israfları görüp 3M‘i yok etme faaliyetleri başlatıldıktan sonra; proses kararlılıkları artırılarak Takt Zamanı’na göre çalışmayı mümkün kılar. İşleri takt zamanına uygun yapabilmek ise işleri uygun mantık sırası ve standartlarda sıralayıp düzenlemekle mümkündür. Bu koşullar sağlandıktan sonra standart (WIP) stok miktarı belirlenerek prosesin düzgün işletecek miktarda stok ile Sürekli Akış sağlanır.

 

KAYNAKLAR:

Hakan Morsalı

Can Yükselen